Вучански камък

Вучански камък е природен феномен, сътворен без намесата на човешка ръка на територията на община Ковачевци.  Представлява скално изваяние на десния бряг на р. Струма.  С уникалната си форма е привличал  хората от най – дълбока древност. Върху южната му отвесна стена е издълбана ниша която е използвана вероятно през V – ІV в. пр. Хр. Сега е под нивото на язовира.  Археологическите материали, намирани в подножието на скалния масив свидетелстват, че на това място през V в. пр. Хр. е  имало тракийско светилище и некропол. Вероятно близо наоколо е имало и селище. През 1990 г. на скалния венец на върха на камъка са проведени археологически проучвания. Открити са части от крепостни стени, изградени от ломен камък с хоросанова спойка. Открити са долиуми, цели тухли,  керамика и монети от  ІV – V в. Има легенда, която разказва, че през село Лобош е преминал Крали Марко със своя кон. Конят оставил отпечатък от подковата си върху огромна скала, голяма част от която сега се намира под водата на язовир Пчелина и се нарича „Вучански камък“.

„Вучански камък“ се намира близо до язовирната стена на яз. Пчелина. Скалата е висока около 15 метра и се намира на малък полуостров. На няколко десетки метра над нея има възвишение от което се открива невероятна гледка към почти целия язовир.

Contact information

Община Ковачевци

Свързани обекти

Параклис „Св. Йоан Летни“

с. Лобош, общ. Ковачевци, обл. Перник

0889747579

Параклисът „Св. Йоан Кръстител – Летни“ се намира в землището на вече несъществуващото село Пчелинци, в местността „Камико“, на 2 км. северозападно от с. Пицърненци. Read more…

Църква Света София

ул. Париж 3, София

0888 888 888

Под настоящата базилика „Света София” са експонирани гробни съоръжения от източния некропол на античния град Сердика и останките от три по-ранни църкви. Read more…

Джамия „Баня Баши“

бул. "Княгиня Мария Луиза" 18, Sofia, Bulgaria

+359 2 9816001, +359 894 446233

Главно Мюфтийство

Джамия „Баня Баши“ е единственият действащ мюсюлмански храм на територията на София, запазен до наши дни. Read more…